Tomažev evangelij


Pogosta vprašanja
Izvor evangelija
Kdo je napisal evangelij

Novosti v tem evangeliju
Ali je evangelij gnostičen?
Povezava z Novo zavezo
Glavno sporočilo evangelija


Vaše sodelovanje
Viri
e-pošta

 

Kaj je TOMAŽEV EVANGELIJ?

Tomažev evangelij ima na originalnih papirusih 22 strani govorov, ki jih pripisujejo Jezusu. Vsebuje 114 večinoma kratkih govorov ali prilik, ki jim pravimo "logie". Več kot pol prilik poznamo iz Nove zaveze, predvsem iz evangelijev po Mateju, Marku in Luku. Preostale so nam povsem neznane. Teh besedil ne priznava nobena sodobna krščanska cerkev in vse jih smatrajo za apokrifne.

.
Tako pribljižno izgleda Tomažev evangelij na papirusu

Od kod izvirajo papirusni zapisi in kako so preživeli do danes?

Tako prof. Kester, kot prof Givertsen (strokovnjaka za Tomažev evangelij) menita, da so govore v Tomaževem evangeliju prvič napisali med letoma 50 in 100, v istem času kot Novo zavezo, vendar brez vpliva le-te. Sklepata, da so besede v Tomaževem evangeliju starejše in pristnejše kot njihove različice v Novi zavezi. Nekateri raziskovalci pravijo, da več kot polovica govorov sodi med najstarejše Jezusove besede, ki jih poznamo.

Prve verzije so bile zagotovo napisane v grščini, tako kot papirusni zapisi iz Grčije, ki so jih našli leta 1900. Za njih so ugotovili, da so bili prepisani najkasneje leta 125. Skozi stoletja se je ohranili le krajši del grške verzije.

Koptska verzija, ki so jo našli leta 1945 v Nag Hammadiju v Egiptu, je bila prvo prevedena iz grškega originala. Napisana pa je bila med letoma 341 in 344, kar so pokazale raziskave papirusnih platnic. Tomažev evangelij iz Nag Hammadija je bil v uporabi 20 let, nakar so ga prepovedali uporabljati. Leta 367 je aleksandrijski patriarh Atanazij Veliki prepovedal branje nekaterih besedil v cerkvi. Med njimi sta bili tudi besedili, ki so ju našli v Nag Hammadiju. Tomažev evangelij je bil med njimi. Vse kaže, da je ta rokopis pripadal samostanu. Tudi našli so ga blizu enega prvih krščanskih samostanov, ki ga je leta 322 v Egiptu ustanovil menih Pahobi. Ko so menihi prejeli Atanazijevo pismo, so verjetno zbrali zapise, ki jih niso smeli uporabljati, želeli pa so jih ohraniti za ugodnejše čase, ter jih skrbno zapečatili v vrč, upajoč, da bo z novim patriarhom prišel tudi novi red. Nov red pa ni prišel nikoli.Tisti, ki so poznali skrivališče, so skrivnost odnesli s sabo v grob. Tomažev evangelij je izginil za skoraj 2000 let.

Natančneje do leta 1945, ko so okoliški kmetje našli skrbno zapečatene vrče, v katerih so bili starodavni rokopisi. Lokalni duhovnik jim je preprečil, da jih niso uporabili za kurjavo. Rokopise so shranili v Koptskem muzeju v Kairu, kjer so čakali na prve objave in prevode.


Mozaik apostola Tomaža, domnevnega pisca evangelija.

Na vrh

Kdo je napisal TOMAŽEV EVANGELIJ?

Tega ne ve nihče. Štiri kanonski evangeliji in Tomažev evangelij so dobili svoja imena nekje v drugem stoletju. Znanstevniki so mnenja, da evangelijev niso pisali ljudje, ki so bili v direktnem stiku z živim Jezusom, imena pa so dobili po znanih ljudeh prve cerkve.

Za Tomažev evangelij dobimo ime domnevnega pisca v prvi vrstici, kjer je omenjen "didymos Judas thomas". Beseda "didymos" je grška beseda za dvojčka, besda "thomas" pa je Aramejskega izvora (jezika Jezusa in njegovih učencev) in prav tako pomeni dvojček. Torej je bilo piscu ime Juda, to je pa tudi vse kar lahko rečemo. Da je ta evangelij napisal apostol Tomaž dvojček, tega ne moremo reči.

Na vrh

Kaj je tako presenetljivega v tem evangeliju?

Tomažev evangelij razkriva, da so bile med učenci tudi ženske, ki so lahko Jezusa enakopravno spraševale. Njegovi učenki sta bili Marija in Saloma. Vemo, da je Saloma pripadala Jezusovemu krogu. Jezusovi nauki so za vse, tako ta moške, kot za ženske. Evangelij pravi, da je bila Jezusova učenka tudi Marija Magdalena. In na koncu evangelija, ko skuša Peter v šovinističnem slogu ponižati Marijo, ga Jezus zavrne. To je poglavitni razdor z Judovsko patriarhalno tradicijo. Zelo pa se razhaja tudi s Pavlom, ki je ženskam ukazal molčati in z rimskokatoliško cerkvijo, ki pravi, da je bila Marija Magdalena hotnica.

Besede vera, ki se v Novi zavezi pojavlja znova in znova, Jezus v evangeliju po Tomažu ne uporablja. Pomembni so vedenje, spoznanje in biti eno. V tem evangeliju vera ne premika gora. Jezus je rekel: "Ko boste združili dvoje v eno, boste postali otroci človeštva. In ko boste gori rekli naj se premakne, se bo premaknila."

Govori v Tomaževem evangeliju so natančni, niso primerni za evangelizacijo, niso obredni. Pomemben je obstoj sam, tukaj in zdaj. Cerkve ni mogoče zgraditi na tako eksistencialističnih izjavah. Tomaževe evangelij je bil primeren za premišljanje o bivanju, pred prepovedjo so ga uporabljali menihi in nune. Evangelij je dokaz, da je bila zgodnja krščanska cerkev veliko bolj odprta za različne razlage, kot smo mislili do zdaj. To izročilo na poudarja pasjona, Jezusove smrti in njegovega vstajenja, temveč njegove besede. Je izročilo o Jezusu kot učitelju božje modrosti, ki pavi, da imajo besede svojo moč, kajti v njih je učitelj, ki jih je izgovoril.

Najbolj pa v evangeliju bije v oči to, česar v njem ni. V njem ni čudežev, križanja, Jezusa, ki bi umrl za naše grehe, ni vstajenja in sodnega dne, obhajila, krsta, ni niti besede o Jezusu kot mesiji ali Kristusu. Nobene vere in nobenih obredov, manjkajo poglavitne prvine Nove zaveze in cerkve. V njem so samo besed, ki so izrečene z gotovostjo nekoga, ki je vedel kaj pomeni biti človek. To so resnične Jezusove besede.

Na vrh

Ali je ta evangelij gnostičen?

Kdo so pravzaprav bili gnostiki? To je bil majhna skupina ljudi, ki je se je zanimala za religijo in filozofijo in za katero sta imeli razodetje in znanje, gnosis v grščini, glavno vlogo. Vendar gnosticizem vsebuje več - je verski, filozofski nazor, po katerem je svet ustvaril hudoben bog ali pa je nastal po hudi napaki, padcu. Nikakor pa ga ni ustvaril dober bog.

Tudi v Tomaževem evangeliju imajo razodetje, znanje in védenje pomembno vlogo, tako kot v Janezovih in Pavlovih delih, a nič več. In v njem tudi ni nikjer omenjeno, da bi svet ustvaril hudobni bog ali da je nastal pomotoma. To najdete v gnostičnih besedilih, v Tomaževem evangeliju pa ne.

Na vrh

Ali so odlomki v Tomaževem evangeliju le odlomki iz Nove zaveze?

V tem evangeliju manjkajo značilnosti evangelijev, ki so v Novi zavezi. V Novi zavezi so vsi Jezusovi govori zapisani biografsko. To pomeni, da so njegove govore uredili. V Tomaževem evangeliju pa tega ni.

V Tomaževem evangeliju je govor, v katerem Jezus pravi, da prerok nima časti v domovini, v domačem kraju. In da zdravnik v domačem kraju ne dela čudežev. Kako je ta govor povezan z zgodbo o tem, da so Jezusa zavrnili v Nazaretu?

Že na začetku stoletja, ko so ta del Tomaževega evangelija našli na papirusu v Grčiji, so trdili, da je ta govor pristnejši od tistega, ki ga najdemo v 6. poglavju Markovega evangelija. Ko so Jezusa izgnali iz mesta, je rekel: "Prerok nima časti v domačem kraju." Toda, kaj se je zgodilo z drugim delom govora - zdravnik doma ne dela čudežev? To je avtor Markovega evangelija spremenil v poročilo. "In tam ni mogel storiti nobenega čudeža." Govor je razdeljen na dva dela. Prvi del navaja Jezusove besede, drugi pa poroča o njih, to pa je v izročilu drugotnega pomena. V vseh prilikah v Tomaževem evangeliju, razen v redkih izjemah, so Jezusovi govori v pristnejši obliki kot v Matejevem ali Lukovem. Torej so te govore zapisali neodvisno od reda, izročila in dokumentov, ki so vplivali na pisce drugih evangelijev.

Na vrh

Kaj je glavno sporočilo TOMAŽEVEGA EVANGELIJA?

1. Bog ni v morju ali v zraku, pač pa v nas in zunaj nas, tukaj in zdaj. In poznavanje samega sebe je nujni pogoj za odkritje Boga. To je radikalno sporočilo Tomaževega evangelija.

2. Evangelij prikazuje Jezusa, ki ne zavrača le Judovskih predpisov, temveč vse zunanje predpise, kajti ti niso pomembni. Namesto tega zahteva: ozdravite bolne, jejte kar vam postrežejo. Človeka ne omadežuje tisto kar gre v usta, ampak tisto kar gre iz njih.

3. Govori v evangeliju nam kažejo, kako lahko delimo najglobljo resnico. Resnico, do katere se ne moremo dokopati z nobeno raziskavo. Do katere pa se lahko dokoplje iskalec resnice.

4. Če sprejmemo njegove nauke tako popolnoma, kot da pijemo iz njegovih usta, bomo postali kakor on. O tem govori Pavel, ko pravi: "Živim pa ne več jaz, ampak v meni živi Kristus." Vsakdo je lahko kakor Jezus, vsakdo ima to možnost. Številni bi radi bili tako, a le malo jih res postane. V Tomaževem evangeliju Jezus pravi: "Veliko jih je okoli vodnjaka, ampak nobenega ni v vodnjaku." To so besede, ki se ti vtisnejo v spomin. Bolj ko razmišljamo o njih, bolj se nekaj odkriva. Tako takrat, ko govori v prispodobah, kot takrat ko nas pozove: "Išči in našel boš. In kdor bo našel, se bo čudil in bo zmeden."

5. (Logion 22) Ločena moški in ženska bosta eno, zunaj in znotraj bo enako, v poštenju in pravičnosti moramo dovoliti roki, da je roka, stopalu, da je stopalo. Jezus pravi, da moramo svet gledati in ga sprejemati prav takega kot je. Po drugi strani pa moramo odpraviti delitev, ne smemo soditi in ločevati na znotraj in zunaj, zgoraj in spodaj, na moškega in žensko. To niso določbe o veri, temveč smernice na poti v nebeško kraljestvo.

6. Evangelij vsebuje najgloblje Jezusove nauke, ki se zrcalijo tudi v Novi zavezi. Njegove prispodobe so kakor najgloblji nauki drugih velikih verstev. V katerih so luč, ogenj, izviri in življenje prispodobe neizrekljivega - božanskega.

7. Prvo moramo spoznati sebe, da bi lahko spoznali vse drugo.

8. Moramo se zavedati, da smo minljivi in da nič ni večnega razen....

8. Postavljeni smo pred izbiro. In za to gre v življenju. To spoznate v Tomaževem evangeliju.

Na vrh